четвер, 5 грудня 2024 р.

ЇХНЄ КРЕДО - ДОПОМОГА

  

  5 та 6 грудня наша країна відзначає два свята, що з 2014 року тісно переплелися – День волонтера та День Збройних сил України. І волонтер, і український воїн у теперішній нелегкий час в особливій пошані.

   Година спілкування «Їхнє кредо – допомога:разом працюємо на нашу спільну Перемогу», яка пройшла в нашій бібліотеці, розкрила весь спектр волонтерських ініціатив по допомозі нашим воїнам жителями нашої громади. 

 

 З перших днів війни бібліотекарі нашої філії розгорнули активну волонтерську діяльність, співпрацюючи з світловодськими волонтерами Сичовим Юрієм, Ільїною Дарією. Це люди, які роблять надзвичайне для бійців, і на чиїх плечах тримається вся допомога, що йде на фронт.

  


  Зігріти наших захисників і не дати "генералові морозу" стати на бік ворога — сьогодні першочергова задача. Так, жіночки  нашої громади об`єдналися і в`яжуть шкарпетки для військовослужбовців, із відрізків трикотажу і флісу почали плести "піддупники". Теплі речі в'яжуться під конкретні замовлення від бійців з лінії фронту.


  В ході  спілкування під час заходу активні користувачки обмінялися схемами в’язання та плетіння.

  

   Дякуємо і читачам нашої бібліотеки за донати, один з яких був використаний  на відновлення позашляховика підрозділу розвідки 79- ОДШБ. Автівка була вражена вибухом КАБ (керованої авіабомби).

  «Згуртовуємось задля перемоги!», бо згуртованість перетворює нас у воїнів, що  боронять свою землю, кожен на своєму фронті. 

Щиро дякую за допомогу ЗСУ !!!

Разом до Перемоги! Слава Україні !!!

вівторок, 3 грудня 2024 р.

ДОВІДНИК БЕЗБАР'ЄРНОСТІ

   В 2021 році в країні була затверджена Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні, якою передбачено створення рівних умов для реалізації прав всіх груп населення незалежно від соціального статусу, етнічного походження, віку, статі, ментальної чи фізичної інвалідності, та на забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності. Як сьогодні, під час воєнного стану вирішується ця проблема?

   Перший український посібник із безбар’єрної комунікації «Довідник безбар’єрності» з'явився у 2021 році. Він доступно розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, правила коректної мови. Посібник був створений за ініціативою першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.

24 лютого, коли росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну, звичне життя українців кардинально змінилося. З першого дня війни українці шукають відповіді на запитання, якими ніколи не задавалися раніше.

   Нашим новим загальним бар’єром тепер стала війна. Нині ми точно розуміємо, що таке життя «до» та «після». І майже кожен в ці дні зіткнувся з багатьма ситуаціями вперше.

   Паралельно з цим – мільйони запитань у голові. Що робити? Як захиститися? Як захистити дітей? Чим я можу бути корисний?

   Завдання нашої бібліотеки — зробити так, щоб не було бар’єрів доступу до інформації, зробити максимально комфортним обслуговування в бібліотеці, зробити фонд максимально прозорим, а умови настільки хорошими і сучасними, щоб читач міг отримати всю необхідну інформацію та безбар’єрно  скористатися.

    На сьогодні багато людей потребують офіційної інформації, юридичної інформації і не знають, що це можна знайти у відкритому доступі, ми їх навчаємо, як її шукати, як користуватися.

  Ми пропонуємо вам бібліотечні послуги, які допомагають навчатися, будувати кар’єру, удосконалюватися впродовж життя, реалізувати себе у творчості, користуватися сучасними електронними сервісами, змістовно проводити вільний час, реалізовувати суспільно-корисні ідеї.

  Створення безбар’єрного середовища  в бібліотеці – це важлива задача, оскільки бібліотеки повинні бути доступними для всіх груп населення, включаючи осіб із різними видами обмежень та потребами.

  У нашій бібліотеці-філії № 3 для тих, хто не в змозі відвідувати бібліотеку з певних причин, працює “Домашній абонемент” – послуга книгоношення для читачів. Бібліотекарі доставляють книги читачам додому. Скористатися цією послугою можуть люди: похилого віку; з інвалідністю, котрі не можуть самостійно дістатися бібліотеки.

   У нашій книгозбірні для користувачів пройшов інформаційний захід «Година безбар’єрності. Як переконати людину старшого віку спуститися в укриття».

Як переконати людину старшого віку спуститися в укриття

 1. Проговоріть план переміщення до укриття заздалегідь. Через сповільнену швидкість нервових реакцій літнім людям потрібно більше часу для ухвалення рішення чи згоди зробити щось. Краще провести такі розмови до виникнення потреби пройти в укриття, пояснити порядок дій, ролі, задачі кожного, дати людині завдання, аби вона не почувалася безпорадною чи «тягарем».

Так, можна попросити нести ковдру чи дивитися за твариною чи взяти неважку сумку. Таким чином у вас буде ще один пункт, чому вашій близькій людині чи знайомому треба пройти з вами в укриття.

2. У декого спостерігається певний захисний механізм – «мені вже нічого не треба», «я своє пожив/пожила» – це в жодному разі не означає, що людина здалася чи дійсно так вважає. Це прикриття болю, тривоги й інших важких переживань, тому невпинно продовжуйте давати людині одяг, наприклад, щоб вона могла пройти вулицею і не замерзнути, підводьте легенько під руку. Дайте зрозуміти, що її ніхто не кине. Вмовляння і логічні доводи тут не діють, тому м’яко, але рішуче продовжуйте дії щодо переміщення в укриття.

3. Якщо людина реагує агресивно (таке теж може бути) – не починайте ані агресивно відповідати, ані вмовляти чи заспокоювати людину. Так виходить її страх і біль, жорстка відповідь – це єдиний зараз спосіб контролю.

 Дайте 30-60 секунд на заспокоєння і зняття тиску, а ви поки збирайте речі або одягайте верхній одяг. Після цього спокійно повторіть пропозицію, нагадайте про сплановані дії, скажіть, як вам важливо бути поруч або знати, що людина в безпеці. Намагайтеся говорити спокійно і чітко.

  Так ви заспокоїте людину і повернете їй відчуття впевненості й відповідальності. Подякуйте за такий вибір, коли ви вже будете на шляху до укриття. Або після її повернення звідти, якщо ви залишались на місці.

4. Не забувайте про потреби літньої людини в укритті. Через тривогу чи розгубленість вона може забути взяти потрібні ліки чи тепло вдягтися. Нагадайте або тихенько дайте їй усі потрібні зібрані речі. Вголос повторюйте кожен крок: «Виходимо на вулицю», «Йдемо в цей бік». Це допоможе слідувати за вами і не розгубитися.

5. Постійно нагадуйте, як вам важливо бути разом або знати, що близькі люди поруч, в безпеці. Подякуйте, що ви разом. Наголошуйте на цінності об’єднання і власному спокої, коли людина поруч.

  Мріючи про перемогу і мирну, успішну Україну, ми усвідомлюємо що попереду багато важливих завдань. Побудова безбар’єрного суспільства- одне із них. 

 

вівторок, 26 листопада 2024 р.

НІМЕЦЬКА ПОЛИЦЯ

 

  Наша бібліотека в березні подала заявку на участь в проєкті «Німецька книжкова полиця в Україні» в межах ініціативи  «Обміну між німецькою та українською книжковою та літературною індустрією».

   Цей важливий культурний проєкт реалізується Гете – Інститутом (Goethe-Institut Ukraine), Німецькою асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів спільно з Українським інститутом книги

  




Бібліотека успішно пройшла відбір  і нещодавно  в рамках проєкту, безкоштовно отримала комплект з 14 нових книжкових видань – творів класиків та сучасності німецької літератури для створення «Німецької полиці».

  

     Твори всесвітньо відомих німецьких авторів - Бертольда Брехта, Томаса Манна, Імануеля Канта, Бернгарда Шлінка, Іріса Ганіки, Альфреда Дебліна, Даніеля Кельмана та інших - зможуть задовільнити найвибагливіші смаки читачів: від філософських роздумів до моторошного трилера, від меланхолійних історій до романів про сьогодення і гарячий шоколад.

 

 Запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу бібліотеку та ознайомитися з новими книгами, адже проєкт «Німецька полиця» –добра нагода для читачів дізнатися більше про історію, культуру та літературу Німеччини.

  


Щиро дякуємо всім організаторам та партнерам за подаровані книги.

неділя, 20 жовтня 2024 р.

БОРОТЬБА З ДИСКРИМІНАЦІЄЮ ЯК ОДИН ІЗ НАПРЯМКІВ БЕЗБАР'ЄРНОСТІ

  Конституція України гарантує рівність прав і свобод громадян. Серед іншого це означає, що всі особи повинні мати рівний доступ до роботи — незалежно від віку, статі, кольору шкіри, релігійних переконань тощо. Відмовляючись найняти людину через її вік, роботодавець порушує фундаментальні гарантії захисту осіб від дискримінації, визначені в Кодексі законів про працю. Якщо в оголошенні про пошук співробітників є вимога про вік, це порушення Закону «Про зайнятість населення».

   Якщо ви зіткнулися з дискримінацією за віком, не соромтеся говорити про це. Покажіть потенційному роботодавцю, що ви знаєте законодавство, та нагадайте, що таким чином він його порушує. Просіть його озвучити конкретну причину відмови в роботі. Якщо ви впевнені, що причиною є ваш вік, постарайтеся зафіксувати цю відповідь. Добре, якщо ви ведете комунікацію письмово, наприклад, електронною поштою — це може слугувати доказом того, що ваші права дійсно порушили. Ввічливо попередьте роботодавця, що ви можете звернутися до суду через дискримінацію.

   Якщо в роботі вам все ж відмовили, не мовчіть. Розголос — це найдієвіший спосіб боротьби з дискримінацією. Ви можете написати про це в соцмережах, на профільних сайтах чи форумах, обов’язково вказавши назву компанії та ім’я людини, яка вас дискримінувала. Інколи, щоб вирішити проблему, на зв’язок виходить керівництво компанії. Також можете залишити відгук про компанію на сайтах із пошуку роботи — наприклад, на work.ua або robota.ua.

   Ще один спосіб боротьби з дискримінацією — звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини або до регіональних омбудсменів. Подаючи звернення, необхідно вказати свої дані, причину скарги та докази, що доводять порушення ваших прав. Письмові звернення до уповноваженого можна надсилати за адресою:

вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008 або на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua. Письмове звернення, у тому числі й електронне звернення, має бути оформлено з урахуванням вимог статті 5 Закону України «Про звернення громадян».

четвер, 10 жовтня 2024 р.

САДОТЕРАПІЯ : ЛІКУВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРИРОДИ

 

 Не лише наше тіло потребує  здорового харчування, але й наш мозок.

  Садотерапія може бути використана для підтримки психічного здоров’я, релаксації та відновлення після стресових ситуацій.

  Споживання більшої кількості фруктів і овочів може поліпшити наше психічний добробут. Цікаво, що їсти слід нешвидко, це також сприяє поліпшенню ментального здоров'я.

  «Уявіть собі, лише вживання однієї додаткової порції фруктів і овочів на день має значний вплив на ментальний добробут людини,» – наголосом на цей аспект розпочала  засідання  клубу «Весняні  надії» бібліотекар. 



  

  Що вище споживання фруктів і овочів може бути пов'язане з психічним добробутом людей. Але скільки зелені ми повинні з'їдати, щоб відчути наслідки?

   Є дуже конкретна відповідь – тільки одна додаткова порція фруктів і овочів на день вже приносить величезні переваги, що еквівалентно приблизно восьми додатковим дням ходьби на місяць.

  «Ми повинні знати про цей чудодійний ефект овочів та фруктів. Константувавши поганий стан нашого ментального здоров’я, ми  повинні їсти більше фруктів і овочів, повинні більше піклуватися про включення цих натуральних продуктів до нашого щоденного раціону і  будемо  щасливішими. Це класний перекус, який збереже нашу талію тонкою, а усмішку – широкою», - таким був підсумковий висновок цікавого та корисного обговорення представленої літератури на виставці-інсталяції «У світ природи з душею і любов’ю».



 Включення елементів садотерапії у наше повсякденне життя може бути простим і приємним способом поліпшити наше психічне та емоційне благополуччя.


понеділок, 23 вересня 2024 р.

ХАЙ ТИХО СТАНЕ В НАС ВІД МИРУ

  


Весь цивілізований світ відзначає Міжнародний день миру 21 вересня.

  У нелегкий час війни  в нашій країні цей день є особливим. 

Сьогодні мир в Україні не є абстрактним бажанням, це усвідомлена мета, адже за мирне існування, за право жити у власній державі триває боротьба українців за мир на рідній землі.


  Щоб акцентувати увагу на такій важливій зараз темі, працівники нашої бібліотеки репрезентували тематичну виставку «Я маю в серці мрію щиру: Хай тихо стане в нас від миру… ». Читачам були запропоновані книги, що розкривають значущість боротьби нашого народу за мир не тільки на нашій землі, але і для людей будь-якої країни.


  «Цей день — не лише символічна дата, але й важливе нагадування світу про те, що в нашій країні триває жорстока і кривава війна. Наша земля вже не перший рік страждає від війни, яку почала росія. Ми пережили стільки випробувань і втрат, що справді можемо сказати, що розуміємо цінність миру,- наголосила під час презентації провідний бібліотекар.

  Найвищу цінність миру, який є запорукою щасливого життя, сьогодні відчула кожна українська родина.

  З надією на мир, ми низько вклоняємось воїнам-захисникам,  які дають  шанс зростати й розвиватись нашій державі. 

СЛАВА ЗСУ!

середа, 7 серпня 2024 р.

АЛЬБОМ БЕЗБАР'ЄРНИХ РІШЕНЬ

    Питання безбар’єрності в Україні важливе і актуальне. Безбар’єрність означає забезпечення рівних можливостей та доступу для всіх, незалежно від їхнього фізичного, інтелектуального, психологічного стану. Важливо створити умови, в яких люди з обмеженими можливостями можуть активно брати участь у суспільному житті, працювати, отримувати освіту та доступ до послуг, які надаються всім громадянам.

   Створення безбар’єрного середовища  в бібліотеці – це важлива задача, оскільки бібліотеки повинні бути доступними для всіх груп населення, включаючи осіб із різними видами обмежень та потребами.

   У нашій бібліотеці-філії № 3 для тих, хто не в змозі відвідувати бібліотеку з певних причин, працює “Домашній абонемент” – послуга книгоношення для читачів. Бібліотекарі доставляють книги читачам додому. Скористатися цією послугою можуть люди: похилого віку; з інвалідністю, котрі не можуть самостійно дістатися бібліотеки.

   Також користувачам бібліотеки пропонуємо ознайомитися з новим посібником.  


«Альбом безбар’єрних рішень»
 це практичний посібник, який рекомендує й на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до різних користувачів, зокрема й батьків з маленькими дітьми, літніх людей, людей з інвалідністю. Видання доступне за посиланням https://drive.google.com/file/d/1l20YQJyWr7oMMt5LBF3nk1BRN8u_Ad8p/view

понеділок, 5 серпня 2024 р.

ЧОГО БАЖАЄ МОЛОДЬ

  Цьогоріч уперше відзначатимемо День молоді в Україні разом з усім світом – 12 серпня. Про це інформує Міністерство молоді та спорту України.

  До 2022 року свято припадало на останню неділю червня. За ініціативи молодіжних організацій та рухів відзначення перенесено на дату Міжнародного дня молоді – 12 серпня.

Так українська молодь продемонструвала прагнення інтегруватися у європейську спільноту, утвердити цінності демократії та свободи.

  Щодня наша молодь трудиться на різних фронтах: волонтерському, освітньому, культурному, спортивному, економічному, інформаційному, та робить свій важливий внесок у наближення нашої спільної перемоги над ворогом!

  З нагоди Дня молоді  наша бібліотека  презентує юним читачам  виставку-запитання «Чого бажає молодь?» — своєрідний молодіжний кастинг по вибору кращих книжок.

  Юні відвідувачі нашої бібліотеки знають, що читання приносить естетичну насолоду, спілкування з книгою розкриває широкі горизонти перед людиною, сприяє саморозвитку особистості.

 








  Кожен відвідувач зможе знайти книгу на свій смак.

    Тож не зволікайте – поспішайте до відділу обслуговування для спілкування та спільного інтелектуального відпочинку.

четвер, 18 липня 2024 р.

МУЛЬТФІЛЬМ НА ЗАМОВЛЕННЯ : ЛІТНІЙ КІНОЗАЛ

 

   Літні канікули - гаряча пора для бібліотек та бібліотекарів, коли дітей не тільки обслуговують книгою, а й організовують для них цікаве і змістовне дозвілля.

   Яке літо без улюблених мультиків та їх казкових героїв!

  В літній період в  бібліотеці працює бібліотечний  мульткінозал , де всі бажаючі можуть подивитися не тільки улюблені мультфільми про казкових героїв, але діти також  переглядають цікаві повчальні мультфільми, де в оригінальній, ненав’язливій формі, на прикладі казкових героїв висвітлюється питання безпечної поведінки.

   Мультик «Безпека на воді» викликав жваве обговорення про різні випадки під час купання в річках.

  Під час перегляду відео «Мій друг – дорожній рух» діти узагальнили знання про правила безпечної поведінки на вулиці, у транспорті. 

   Війна внесла свої корективи  і питання мінної  безпеки займає важливе місце в захисті дитини.   У цьому  допоможе тематичний  «Мультфільм ЮНІСЕФ Україна про мінну безпеку: безпечні канікули»— він знайомить дітей із небезпечними предметами, такими як міни та боєприпаси, та показує місця, де вони можуть бути. А найголовніше навчає правилам, як діяти, якщо вони побачили підозрілий предмет.


  Після перегляду мультиків, проходить  емоційне обговорення, діти діляться враженнями від  побаченого і обмірковують, якби вони вчинили на місці того чи іншого героя.

Двері нашого мульткінозалу завжди відчинені для вас!

вівторок, 2 липня 2024 р.

ДІТИ - ЗА МИРНУ УКРАЇНУ


Літні канікули – пора розваг та відпочинку для дітей нашого міста. Саме зараз є нагода і вільний час завітати до бібліотеки та обрати для себе твір не за шкільною програмою,


 а притиснути до грудей книжку улюбленого автора, пізнавальний яскравий журнал чи енциклопедію, і читати, читати, читати.

     Але в цьому році канікули в дітей затьмарила повномасштабна війна в Україні.

   Незважаючи на складні обставини, пов’язані з російською агресією на території нашої країни, ми, бібліотечні працівники, намагаємося зберегти найкраще в серцях наших малюків, дітей, підлітків і разом здолати темні часи, зафарбовуючи їх яскравими барвами посмішок незламності, впевненості та віри у краще!


   


Малюнок на асфальті «Діти – за мирну Україну» – захід, який дарує дітям яскраві кольорові хвилинки радості, гарний настрій та позитивні емоції.


  Грані дитячої фантазії різноманітні і безмежні. Умілі дитячі рученята створюють безліч різнокольорових малюнків, на яких все гарне, живе, нафантазоване. 







  Близькі маленьким сердечкам жовто-блакитні кольори підкреслюють патріотичний настрій дітей.







  Наша бібліотека наповнилась чудовим настроєм і морем позитивних емоцій, якими з великим задоволенням поділимося
з Вами – нашими читачами. Приходьте, Книжкова посмішка літа для Вас!

четвер, 27 червня 2024 р.

СТОРІНКАМИ ГОЛОВНОЇ КНИГИ ДЕРЖАВИ


  День Конституції України святкують щорічно 28 червня, адже в цей день, 28 років назад, наша країна отримала найважливіший для кожного громадянина документ – Конституцію.

   


  Конституція України — найголовніший державний документ, що визначає права, суверенітет та територіальну цілісність нашої країни.


   Напередодні Дня Конституції України працівники бібліотеки-філії організували у книгозбірні книжкову виставку «Сторінками Головної книги Держави».

  На виставці представлена література та інформаційні матеріали, які познайомлять користувачів з історією конституційного творення в Україні.


   В умовах війни День Конституції набуває особливого значення, адже демонструє незламність нашого народу та незалежність нашої країни.