понеділок, 20 липня 2020 р.

КОНТРАСТИ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА : КАЛЕЙДОСКОП ЦІКАВИХ ФАКТІВ



  Ми підготували для вас цікаві факти про Володимира Кириловича Винниченка, 140-річчя від дня народження якого відзначаємо 28 липня.
   Про цього письменника варто дізнатися більше, бо його літературна спадщина — золотий фонд України. Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка.
   Тут ми розповідаємо про те, що, зазвичай, не пишуть у підручниках.
  У гімназії юному Володимиру доводилося часто битися з однолітками, які дражнили його. Причиною були бідність і спілкування українською мовою. “Тебе в чиновники готують, а не в свинопаси”, — намагалися знущатися вони над однокласником, за що згодом їм доводилося відповідати.
  Володимир Винниченко планував емігрувати з Франції у США. Навіть подав документи на отримання візи. Він хотів влаштовувати там виставки своїх картин і читати лекції з літератури. Однак прихильники Петлюри повідомили в американське посольство компрометуючі дані на колишнього голову Генерального секретаріату, звинувативши його мало не в більшовизмі. В результаті Володимир Кирилович візу на в’їзд у США так і не отримав.
   Володимир Винниченко був переконаним вегетаріанцем і прихильником сироїдження.
   Батько Володимира Винниченка Кирило промишляв чумацьким промислом, він возив сіль із Криму і Півдня України.
  Літературні твори В. Винниченка були досить широко відомі за кордоном. П’єси “Чорна Пантера і Білий Ведмідь”, “Закон”, “Гріх” були переведені на німецьку мову і поставлені на багатьох європейських сценах. Романи “Чесність з собою”, “Записки кирпатого Мефістофеля” також були перекладені і видані. У 1922 р. в кінотеатрах Німеччини демонструвався фільм “Чорна Пантера”, знятий за п’єсою В. Винниченка.
   У СРСР Винниченка вважали пролетарським письменником. У 1926-1930 р.р. навіть вийшло 24-томне видання творів письменника. Його п’єси ставилися в Києві, Харкові, Одесі, Львові, Чернівцях, Коломиї, а також їх можна було побачити в театрах Москви, Петрограда, Саратова, Тифліса, Ростова-на-Дону, Баку. Театральні корифеї К. Станіславський, В. Немирович-Данченко, М. Садовський часто консультувалися з драматургом з приводу нових постановок.
   Володимир Винниченко завжди був гранично чесний, за що, можливо, і страждав. Наприклад, під час переговорів з представниками радянського уряду, які вмовляли письменника повернутися на батьківщину, Винниченко не приховував своєї зацікавленості. Однак в листі до ЦК РКП від 20. 09. 1920 року він сміливо викладає свою позицію:
“Коли у мене на очах топтали портрети Шевченка, коли лайкою поминали ім’я мого краю, і коли це ж (тільки в більш пристойних формах) робили не прості солдати, а відповідальні партійні діячі більшовизму, я з болем усвідомив, що і більшовики… так само нечесні, непослідовні і старі, як перший-ліпший російський чорносотенець”.

  Переглянувши твори В.Винниченка та книги про його життя і діяльність, що представлені в нашій бібліотеці, користувачі мають змогу більш детально познайомитися з цією цікавою історичною постаттю.

неділя, 12 липня 2020 р.

УКРАЇНА НЕЗАЛЕЖНА


   

   Декларація про державний суверенітет України - прийнята Верховною Радою України 16 липня 1990 року. Відтоді в літописі нашої держави розпочалася нова сторінка, новий відлік часу - епоха утвердження України як самостійної та незалежної країни. Саме цей документ закріпив основи Української Держави.

   Декларацією були визначені основні політичні, економічні, соціальні засади державотворення, задекларовані демократичний устрій та дотримання прав і свобод громадян, верховенство права. Проголошені базові принципи Конституції та законодавства України, які є гарантією соборності та єдності держави, віддзеркаленням одвічного прагнення українців жити у власній вільній державі.
        Декларація стала тією цінністю, яка об'єднала суспільство у непростий час визначення свого майбутнього в серпневі дні 1991 року. Саме спираючись на Декларацію про державний суверенітет України, було прийнято Акт про державну незалежність 24 серпня 1991 року, який разом з державним суверенітетом був підтверджений волевиявленням народу на Всеукраїнському референдумі в грудні 1991 року.
   З метою висвітлення матеріалів цієї доленосної події, наша бібліотека презентувала книжкову виставку-подію: "Україна незалежна: Декларація про державний суверенітет України та її значення"
    Переглядаючи матеріали виставки, користувачі бібліотеки мають змогу ознайомитися з текстом Декларації про державний суверенітет України, книгами з історії та сучасності України.