неділю, 4 листопада 2012 р.

БОГАТСТВО І СЛАВА КРАЮ


 Серія "Єлисаветградське коло", що побачила світ у рамках регіонального проекту "Історія рідного краю", нараховує вже 8 книг.
  Книги цієї серії бібліотекарі представили для користувачів своєї біліотеки в рамках програми "Бібліоміст" в Інтернет-читальні "У звичаях, традиціях народу, ти книгу краю рідного пізнай!"
  Невід'ємною частиною історії краю, її творцями стали видатні особистості, люди, які колись жили й творили на Єлисаветградщині. Саме про них - яскраві розповіді земляків у кожній із восьми презентованих книг.

   Ірина Чернишенко. Михайло Завадський – педагог, громадянин, сенатор. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. - 132 с.: іл. (сер. «Єлисаветградське коло»). Це перша докладна розповідь про життя та ідеї видатного педагога і громадського діяча Михайла Ромуловича Завадського (1848-1926). Його натхненна праця уособлює краще в житті славетної Єлисаветградської реальної школи кінця ХІХ століття. Згодом, у ХХ столітті, вже як сенатор та законодавець, попри різні випробування долі він і серцем, і розумом залишався вченим, учителем, гуманістом.

  Воспоминания врача Натана Ширмана. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 234с.: іл. (сер. «Єлисаветградське коло”). Бути самим собою, говорити світу: «Я – єврей», «Я – українець», «Я – росіянин», цінувати Знання, бути трудівником Просвітництва, любити Книгу ... Як це важко, але як це важливо! Не революції рятують світ від загибелі, а чесна і наполеглива праця. З цим переконанням жив на землі цікавий звичайний чоловік Натан Ісаакович Ширман (1869-1944) – лікар і вчитель. У роки страшної війни далеко від свого рідного Єлисаветграда - Зінов’євського - Кірово - Кіровограда в стародавньому місті Рязані він не дописав свою «біографію для дочки», яку ми лише нині – в іншій країні, в іншому столітті – публікуємо повністю, доповнивши його власну розповідь «про час і про себе» сторінками з рукопису Марії Сергіївни Плахотіної (1908-1998).

  В ім’я України: Василь Нікітін: листи, статті, спогади. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 106 с.: іл. (сер. «Єлисаветградське коло»). До збірки увійшли архівні, мемуарні, епістолярні, газетні джерела, які розкривають сторінки життєвого шляху та подвижницької українофільської діяльності окружного судді, нотаріуса, першого голови єлисаветградської «Просвіти», вчителя, репресованого в сталінські часи В.О. Нікітіна. Також вміщено окремі дані з біографій його дітей, зокрема Фауста (лауреата Держпремії СРСР) та Юрія (актора студії О. Довженка, репресованого).

  Полиновий мед. Євген Маланюк, Олександр Семененко, Кирило Емануель: поезії – спогади – листи – світлини. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 210 с.: іл. (сер. «Єлисаветградське коло»). Є. Маланюк, О. Семененко, К. Емануель – поет, правник, воїн. Три долі, три непересічні особистості на тлі історії ХХ століття та досягнень і падінь людини-творця. Їх єднала трагедія вигнанців з Рідної Землі, любов до свого народу, дієва пам’ять про минуле, шана до прадідів, дідів та батьків, віра в майбутнє України. Жив цим і дослідник нашої культури Леонід Васильович Куценко (1953-2006) – збирав по світах архіви наших земляків, повертав Батьківщині її кращих синів. Відлунням буття поряд із нами його небайдужого серця і є ця книга.

  Генерал Александр Самсонов: возвращение: материалы к биографии. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 196 с.: іл. (сер. «Єлисаветградське коло»). Книга розповідає про особистості А.В. Самсонова (1859-1914) – видатного військового і державного діяча кінця XIX – початку ХХ століття. На її сторінках вперше представлені матеріали, що нині є бібліографічною рідкістю, а також документи, спогади сучасників і свідоцтва земляків генерала, які раніше не публікувалися і знаходяться у фондах державних архівів та приватних зібраннях як Росії, так і України.

  Анатолий Василенко. Любовь наша, Отечество! Барковские, Прохоровы и Соколовы-Бородкины в истории и памяти. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 202с.: ил. (сер. «Єлисаветградське коло»). Книга Анатолія Василенка повертає із забуття праці і дні, мрії та прагнення представників кілька поколінь в минулому знаменитих прізвищ – Барковських, Прохорових, Соколових-Бородкіних. Вони втілювали собою ділову активність провінції, столиці, імперії. Вміючи заробляти, щедро витрачали значні кошти на просвітництво та благодійність, бо вірували: «Не хлібом єдиним живе людина!».

  Книга Йосипа Поліщука (1940-1943). – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 278 с.: іл. (сер. «Єлисаветградське коло»). «Книга Йосипа Поліщука (1940-1943)» – важливий і чесний історичний документ, непересічний літературний твір, що вперше, з часу написання, виходить друком у повному обсязі. За рукописом текст готували в 2003-2011 роках Василь Бондар і Олександр Чуднов. Публікація ж відбувається з нагоди 70-ї річниці від дня початку Великої Вітчизняної війни, що безжалісно нищила мрії цілих поколінь наших співвітчизників
.
 
 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар